بخشداری چنگ الماس

                    

                                              

 

 

                                                 سید هاشم ابراهیمی بخشدار بخش چنگ الماس

 

 

 

 

کوه چنگ الماس نماد استواری مردم این منطقه است

بخش چنگ الماس با مساحت 1534 کیلو متر مربع در جنوب شهرستان بیجار حدود 11هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است.

نام بخش از بلندترین کوه بخش یعنی کوه چنگ الماس به ارتفاع 2525 متر ارتفاع واقع در دهستان پیرتاج، گرفته شده است.

این بخش دارای سه دهستان به نام های: بابارشانی، پیرتاج و خسرو آباد است که از 75 روستا، 57روستای آن دارای سکنه می باشد. همچنین این بخش دارای دو نقطه شهری به نام های: بابارشانی و پیرتاج است.

به لحاظ موقعیت اقلیمی، بخش چنگ الماس دارای آب و هوای سرد و نیمه خشک بوده و رودخانه های تالوار و اوزون از مرکزیت بخش عبور می کند.

فعالیت عمده ساکنان بخش: کشاورزی،دامپروری و صنایع دستی از جمله قالیبافی و گلیم بافی می باشد. بخش چنگ الماس به لحاظ بهره مندی از منابع طبیعی و خدادادی از جمله بخش های مستعد شهرستان محسوب می شود.

معادن گچ شهر پیرتاج، پوکه معدنی طهمورث، معادن غنی شن و ماسه در بستر رودخانه ها و استعدادهای معدنی کشف نشده که در صورت توجه بیشتر می تواند یکی از منابع عظیم درآمدی در منطقه باشد.

در حال حاضر 32 دهیاری فعال و 3 روستا نیز در آستانه تأسیس دهیاری وجود دارد که می توان گفت؛ تمامی روستاهای بالای 40خانوار از تشکیلات دهیاری جهت مدیریت امور روستا بهره مند هستند.

 

استعداد ها و ظرفیت های بخش چنگ الماس:

1)      دشت ها و اراضی حاصلخیز به ویژه در بحث کشت گندم، از جمله دشت بابارشانی با 2500 هکتار، دشت چشمه منتش با 1200 هکتار زمینه مناسبی را برای زراعت فراهم نموده است.

2)      موقعیت جغرافیایی مناسب و دسترسی به استان های همجوار زنجان و همدان.

3)      اماکن زیاری و تاریخی و جازبه های طبیعی: آستان مقدس امامزادگان روستای پیرتاج و امامزاده صاحبه خاتون در روسای دهنبه، این اماکن متبرکه که سالانه پذیرای سالانه زائرین زیادی از روستاهای بخش و خارج از بخش به مناسبت ها و ایام تعطیلی سال می باشند.مسجد تاریخی روستای خسرو آباد و طبیعت زیبای دامنه های کوه های چنگ الماس محیط مناسبی را برای علاقه مندان به طبیعت گردشگری و کوه نوردی فراهم می کند.

4)      وجود معادن بالقوه در سطح به ویژه در دهستان پیرتاج( گچ و سنگ لاشه)، پوکه معدنی طهمورث، سنگ مرمریت گراچقا، فتح آباد و ...

5)      وجود سد تالوار و ایجاد دریاچه ای به طول 22 کیلو متر و مخزن 500 میلیون متر مکعب آب که هم در بحث کشاورزی، آبزیان و ایجاد اشتغال در آینده نزدیک می تواند موثر باشد.

6)      احداث و تکمیل جاده بیجار_همدان می تواند احیاء کننده بخش و شهر بابارشانی باشد. یکی از عوامل عمده مهاجرت نبود راه آسفالته در این منطقه و خالی شدن روستاها از جمعیت بوده است.

7)      وجود مردمانی نجیب، فهیم و همراه در سطح بخش که می تواند برای هر دستگاه اداری و مسئول زمینه فعالیت مناسبی باشد.

8)      تاکستان ها و باغ های وسیع انگور که در صورت رسیدگی و احیا با توجه به استعداد منطقه به ویژه در دهستان پیرتاج، خسرو آباد و بابارشانی می تواند زمینه حضور صنایع غذایی مرتبط و ایجاد کارگاه های تولیدی کوچک را فراهم نماید.

انتهای پیام