اخبار

  امسال بیش از 1.1 میلیون تن گندم در کردستان تولید شد

امسال بیش از 1.1 میلیون تن گندم در کردستان تولید شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان امسال یک میلیون و 170 هزار تن گندم در استان کردستان تولید شد که 263 هزار تن آن در بیجار تولید شده است. خالد جعفری در جشن شکرگزاری برداشت گندم و تجلیل از نمونه‌های برتر بخش کشاورزی شهرستان بیجار که در سینما آزادی شهر بیجار برگزار شد، اظهار داشت: چنین برنامه و مراسمی برای اولین بار به عنوان یک الگو در استان کردستان در شهرستان بیجار «قطب گندم استان کردستان» برگزار شده است. وی افزود: استان کردستان در سال زراعی گذشته از یک میلیون و 170 هزار تن گندم تولیدی، یک میلیون و 27 هزار تن را خریداری کرده و 22 هزار تن نیز برای بذر در شرکت‌های فراوری خریداری شده است. جعفری بیان کرد: در شهرستان بیجار نیز 263 هزار تن گندم تولید شده که از این میزان 241 هزار تن خریداری شده است. وی سال زراعی گذشته را بهترین سال در پرداخت وجه گندم خریداری نام برد و گفت:از ابتدای تیرماه که اولین گندم خریداری شد تا بیستم که وارد سامانه بانک شد طی 48 ساعت، پنجاه درصد وجه گندم پرداخت شد که معمولا در گذشته دو ماه بعد از خریداری گندم پرداخت می‌شد. این مقام مسوول به قیمت تضمینی گندم اشاره و عنوان کرد: درخواست جهاد کشاورزی در سال گذشته برای خرید هر کیلوگرم گندم بیش از یک هزار و 320 تومان بوده است اما آنچه تعیین شد یک هزار و 320 تومان بر مبنای گندم با افت 2/2 بود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان ادامه داد: در استان کردستان میانگین پرداختی برای کیلوگرم گندم هزار و 331 تومان به دلیل بهبود کیفیت گندم بوده که باعث شد گندم را بیش از قیمت پایه خریداری کنیم. جعفری بیان کرد: پیشنهاد قیمت تضمینی جهاد کشاورزی 30 درصد افزایش قیمت به نسبت قیمت سال زراعی گذشته است یعنی برآورد ما یک هزار و 700 تا یک هزارو 800 تومان است و این تصمیم نهایی جهاد کشاورزی است که اعلام شده و امید است این قیمت‌ها نهایی شود. جعفری در ادامه به موضوع آب شهرستان بیجار گریزی زد و گفت: سد گلبلاغ که از آب آن برای مصارف کشاورزی استفاده می‌شود و سد تالوار گرچه آبگیری آن انجام شده اما بحث اعتبارات برای پایاب آن به پایان نرسیده است. توزیع 14 میلیون و 250 هزار لیتر سوخت در کردستان وی با بیان اینکه بیجار در حوضه سفیدرود است و محدودیت‌هایی در رابطه با تخصیص آب به این شهرستان وجود دارد، گفت: تمام آب سد تالوار به بیجار داده خواهد شد و درصدی نیز به زنجان داده می‌شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در ادمه گفت: در آخرین جلسه با وزیر نیرو عنوان شد که مدیریت سد تالوار نیز در اختیار استان کردستان قرار گیرد. جعفری به سد سیازاغ هم اشاره و بیان کرد: این سد نیز سهم بیجار است و طی پیگیری‌های انجام شده تخصیص آن نیز در حال بازنگری است. وی بیان کرد: شهرستان بیجار 330 هزار هکتار اراضی کشاورزی 7 هزار هکتار اراضی آب دارد که این نسبت در هیچ جای کشور وجود ندارد.

مشاهده مطلب
  توجه به اقتصاد کشاورزی از راه‌های برون‌رفت از مشکلات اقتصادی است

توجه به اقتصاد کشاورزی از راه‌های برون‌رفت از مشکلات اقتصادی است

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی گفت: اقتصاد وابسته به نفت نمی‌تواند مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع سازد بلکه توجه به اقتصاد کشاورزی از راه‌های برون‌رفت مشکلات اقتصادی کنونی است. حمدالله کریمی در جشن شکرگزاری برداشت گندم و تجلیل از نمونه‌های برتر بخش کشاورزی شهرستان بیجار که در سینما آزادی با حضور مسوولان و کشاورزان برگزار شد با بیان اینکه مدیران و مسوولان باید برای رفع مشکلات کنونی تلاش کنند گفت: آمریکا با اعمال تحریم‌ها سعی دارد با فشار اقتصادی مردم از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران روی برگردانند اما تلاش آنان راه به جایی نخواهد برد. کریمی با بیان اینکه کینه و غرض مقامات آمریکایی نسبت به مردم ایران اسلامی غلط است گفت: امروز تحریم‌ها در بخش های مختلف فشار آورده و کشور را با فشارهایی مواجه کرده و ما نباید خودمان با دست خودمان به مشکلات اضافه کنیم. نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: اگر خواهان وضعیت مطلوب اقتصاد کشور هستیم باید به بحث کشاورزی و اقتصاد کشاورزی توجه کنیم . کریمی در ادامه گفت: 241 هزار تن تولید گندم به ارزش 320 میلیارد تومان معادل 23 درصد گندم تولیدی استان کردستان در شهرستان بیجار برداشت شده است. نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی گفت: شهرستان بیجار با وسعت 6 هزار کیلومتری وسیع‌ترین شهرستان استان است که یک پنجم مساحت استان را به خود اختصاص داده است. کریمی ضمن ابراز نارضایتی از عملکرد بانک‌ها گفت: ما نارضایتی خود را از بانک کشاورزی بیجار نسبت به کشاورزان اعلام می‌کنیم و نباید درهای بانک کشاورزی به مطالبات کشاورزان 3 قفله باشد. نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی در پایان خواستار تعیین تکلیف گلخانه قباسرخ و مجتمع گاو شیری بیجار از سوی بانک کشاورزی شد.

مشاهده مطلب
  شهرستان بیجار نیازمند تاسیس سیلوهای جید است

شهرستان بیجار نیازمند تاسیس سیلوهای جید است

فرماندار بیجار گفت: باتوجه به اینکه بیجار قطب کشاورزی می باشد نیازمند تاسیس سیلوی جدید است. علی اکبر ورمقانی درجشن شکرگذاری گندم که با حضور مدیر کل جهادکشاورزی در محل سینما آزادی برگزار شد جهاد کشاورزی رادستگاه تولیدی اقتصادی خواند،واظهارداشت: جهادکشاورزی دستگاه تولیدی/ اقتصادی است که به چرخه اقتصادکشورخدمات شایانی ارائه می دهد. وی بیجارراقطب کشاورزی استان کردستان وکشورخواندواظهارداشت: شهرستان بیجارباتولید ۲۶۲ هزارتن گندم، رتبه اول استانی را به خود اختصاص داده است. ورمقانی عنوان کرد: باتوجه به اینکه بیجارسهم عمده ای رادرتولیدگندم درچرخه کشاورزی کشور ایفامیکند،نیازمندتوجهی ویژه وحمایتی بیش ازپیش است. این مقام مسول عمده ترین معضل بخش کشاورزی دیار گروس را تخصیص آب دانست واظهارداشت: باتوجه به اینکه بیشترین سطح کشت شهرستان بصورت دیمی میباشد، افزایش سهم آب، از اهمیت بالایی برای رفع این مشکلات این حوزه برخوردار است. فرمانداربیجارگفت: باتوجه به اینکه بیجار قطب تولید گندم است تاسیس سیلوهای جدید باید مورد توجه ویژه قرا گیرد. وی گفت:توسعه کشاورزی دارای کمترین اثرات مخرب زیست محیطی است که همزمان توسعه معادن می تواند بیجار را در مسیر توسعه قرار دهد.

مشاهده مطلب
  پیام تبریک فرماندار شهرستان بیجار به مناسبت هفته بسیج

پیام تبریک فرماندار شهرستان بیجار به مناسبت هفته بسیج

بسیج لشگر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده‌اند. امام خمینی (ره) بسیج دریایی از معانی و مفاهیم عمیق معنوی است که ایمان و از خودگذشتگی، شور و شعور و بصیرت را می‌توان در رهروان این راه الهی ارزشی به وضوح دید، راهی که باعث شد جوانان این دیار با قدم نهادن در آن در طول هشت سال جنگ تحمیلی سرافرازانه از وطن و میهن اسلامیشان در برابر متجاوزان دفاع کرده و اکنون نیز با تداوم این مسیر الهی، انقلاب و نظام اسلامی را از گزند و آسیب بدخواهان در امان نگه داشته و در تمامی افتخاراتی که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی تاکنون به دست آورده، سهیم باشند. امروز نیز ملت سلحشور ما با وحدت،اعتماد و انسجام روزافزون، بر پایه اسلام و به پیروی از فرامین مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) در راستای پاسداشت خون پاک شهیدان و تداوم عزت و اقتدار ملی بیش از گذشته در صحنه حضور دارد. اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای بسیجی، هفته بسیج این شجره طیبه و یادگار امام راحل عظیم الشان(ره) رابه محضر فرماندهی معظم کل قوا،فرماندهی وپرسنل ناحیه مقاومت بسیج مبارکه، دولتمردان بسیجی، اقشار و گروه های مختلف سیاسی و اجتماعی بویژه ایثارگران، جانبازان، آزادگان و خانواده معظم شهدا و عموم مردم دلاور و رزمنده شهرستان بیجار گروس تبریک عرض نموده و پایداری و سربلندی این دلاورمردان و پاک باختگان عرصه ایثاررا در دفاع از کیان نظام مقدس جمهوری اسلامی از خداوند منان خواستارم. علی اکبر ورمقانی فرماندار شهرستان بیجار گروس

مشاهده مطلب
  پیام تبریک فرماندار شهرستان بیجار به مناسبت آغاز هفته وحدت

پیام تبریک فرماندار شهرستان بیجار به مناسبت آغاز هفته وحدت

آغاز ماە مبارک ربیع الاول و میلاد یگانه اسوە کائنات حضرت ختمی مرتبت موجی از شور و شعف و معرفت در میان آحاد جامعه ایجاد می‌کند و موجبات همبستگی و تقویت وحدت و برادری را در جامعه اسلامی بیش از پیش تقویت می‌کند. هم اکنون جهان اسلام نیازمند یکپارچگی و اتحاد برای فائق آمدن بر مصایب و مشکلاتی است که به واسطه دخالت بیگانگان دامنگیر کشور‌های اسلامی شدە است، باشد که هفته وحدت راه را بر هم افزایی، همدلی وهمسویی همه مسلمانان هموار و موجبات خشنودی و رضایت آن یگانه منجی عالم بشریت را فراهم نماید. اینجانب ضمن تبریک آغاز ماە ربیع الاول و هفته وحدت به تمامی برادران و خواهران تشیع و تسنن استان کُردستان امیدوارم با تقویت ریشه ها و مبانی اسلام ناب محمدی شاهد سربلندی، توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر این خطه ی سرفراز از ایران اسلامی باشیم.

مشاهده مطلب
  سرکشی از سه خانواده ایثارگر با حضور مسئول امور ایثارگران نهاد ریاست جمهوری

سرکشی از سه خانواده ایثارگر با حضور مسئول امور ایثارگران نهاد ریاست جمهوری

با حضور حجت الاسلام والمسلمین پرویز ولی زاده مشاور و مسئول امور ایثارگران نهاد ریاست جمهوری، مهندس ورمقانی فرماندار، حاج آقا مرادی امام جمعه، مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کردستان، اعضای شورای تامین ، اصحاب رسانه بعد از ادای احترام و غبار روبی مزار مطهر شهداء از دو خانواده شهید و یک خانواده جانباز 70 درصد در شهرستان بیجار دیدار و سرکشی به عمل آوردند.(گزارش تصویری)

مشاهده مطلب
  راه توسعه شهرستان توجه به بخش کشاورزی و صنعتی است

راه توسعه شهرستان توجه به بخش کشاورزی و صنعتی است

فرماندار بیجار گفت: بیجار قطب کشاورزی استان کردستان است و در کنار توسعه اقتصادی واحداث کارخانجات نباید از توسعه بخش کشاورزی عافل شد علی اکبر ورمقانی در جلسه شواری اداری که در محل سالن اجتماعات دانشگاه فنی مهندسی برگزار شد ضمن تبریک هفته بسیج وهفته وحدت؛ ‌هفته بسیج را یادگار ارزشمند حضرت امام خمینی(ره) خواند وگفت: این هفته یاد گار امام راحل بوده و به ۸۰ میلیون ایرانی تعلق دارد و زیرا که آحاد مردم ایران بسیجی هستن. وی تفکر بسیج را جاری وساری در وجود تمام ایرانیان خواند وگفت: تفکر بسیجی وارامانهای بسیجی در وجود ۸۰ میلیون ایرانی متبلور شده است و با چنینی تفکری می توان از گردنه های صعب العبور و مشکلات جاری گذشت. فرماندار بیجار با بیان اینکه وحدت لازمه عبور از سختی ها است گفت: حفط وحدت کلمه لازم عبور تنگناهایی است که با ان روبرو هستیم و اگر کسی بخواهد این وحدت را خدشه دار کند بی شک مزدور و دشمن است. وی اظهار داشت: خام فروشی یکی از معضلاتی بود که با ان دست وپنجه نرم کردیم اما طی سالهای اخیر با احداث کارخانه کنسانتره گندله سازی صبانور و کیمیا معدن تا حدودی توانستیم این مشکل را کنترل کنیم. فرماندار بیجار:جانمایی، کارخانه آهن اسفنجی ۸۰۰ هزارتنی در محل زاغه فولاد قطعی شد . ورمقانی ادامه داد: کارخانه پتروشیمی در شهرستان بیجار احداث خواهد شد و با به ثمر رسیدن مجموعه کارخانجات تحول اقتصادی وتوسعه در شهرستان رخ خواهد داد. وی با بیان اینکه شهرستان بیجا قطب کشاورزی می باشد گفت: در کنار توسعه اقتصادی واحداث کارخانجات نباید از توسعه بخش کشاورزی غافل شد.

مشاهده مطلب
  بازدید معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری از واحدهای صنعتی بیجار

بازدید معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری از واحدهای صنعتی بیجار

فیروزی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه استاندار کردستان، مهندس ورمقانی فرماندار و اعضای کارگروه رفع موانع تولید استان کردستان از واحداهای صنعتی شهرستان بیجار بازدید به عمل آوردند. (گزارش تصویری)

مشاهده مطلب
  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان و اعضای کارگروه رفع موانع تولید استان پس از بازدید از واحدهای صنعتی شهرستان بیجار در فرمانداری این شهر تشکیل جلسه دادند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان و اعضای کارگروه رفع موانع تولید استان پس از بازدید از واحدهای صنعتی شهرستان بیجار در فرمانداری این شهر تشکیل جلسه دادند.

حسین فیروزی در کارگروه رفع موانع تولید استان کردستان که با حضور جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در سالن شهدای گمنام فرمانداری بیجار تشکیل شد، اظهار کرد: شهرستان بیجار بعنوان وسیعترین شهرستان کردستان با جمعیت 90 هزار نفری از جایگاه مهمی در حوزه اقتصادی برخوردار است. وی همچنین اذعان داشت: 5 درصد از واحدهای صنعتی استان کردستان در این شهرستان است و از نظر میزان سرمایه‌گذاری هم، بیجار سومین شهرستان کردستان است. فیروزی بر تلاش بیشتر مدیران و کارآفرینان و فعالان اقتصادی شهرستان بیجار تأکید کرد و خواستار ارتقای ظرفیت‌ها و قابلیت بالقوه و بی‌نظیر دیار گروس شد به گفته فیروزی، شهرستان بیجار در راستای جذب اعتبار توسعه اشتغال پایدار روستایی بسیار موفق عمل کرده و مرحله دوم آن نیز به زودی ابلاغ خواهد شد وی در ادامه از راه‌اندازی طرح دوم پتروشیمی استان کردستان در بیجار خبر داد و گفت: کارهای اداری آن انجام شده و صدور مجوز‌های وزارت نفت و بانک ملت و صندوق توسعه ملی هم به خوبی پیش رفته است به گفته وی، اقدامات این طرح در حال نهایی‌شدن است و به زودی با حضور یکی از مقامات ارشد کشور در بیجار کلنگ‌زنی خواهد شد فیروزی در پایان عنوان کرد: جزئیات و زمان قطعی کلنگ‌زنی این طرح پتروشیمی شماره 2 کردستان در بیجار، توسط استاندار اعلام خواهد شد. مهندس ورمقانی در این جلسه با اشاره به اهداف تشکیل این جلسه در بیجار، گفت: شهرستان بیجار دارای ظرفیت‌ها و قابلیت‌های اقتصادی فراوانی است و لازم است برای بالفعل کردن آن تلاش کرد و یکی از اهداف مهم از تشکیل جلسه در این شهرستان است به گفته ورمقانی، تلاش برای شکوفایی ظرفیت‌های بیجار، تلاش برای فعالیت مجدد واحدهای صنعتی نیمه‌فعال و راکد و بعضا تعطیل در شهرک صنعتی بیجار، تلاش برای جلب مشارکت بیش از پیش بانک‌ها برای فعالیت از دیگر اهداف تشکیل کارگروه رفع موانع تولید استان کردستان در این شهرستان است. وی در ادامه به نقش ارزنده و بی‌بدیل بانک‌ها در توسعه واحدهای تولیدی و سوق آنها به تولید بیشتر اشاره کرد و گفت: با توجه به جنگ اقتصادی نابرابر کنونی در کشور تنها راه مبارزه با این جنگ، حمایت همه جانبه دولت از واحدهای تولیدی است. فرماندار بیجار افزود: برای توسعه و راه‌اندازی واحدهای تولیدی نیازمند تأمین منابع مالی هستند و لازم است بانک‌ها بیش از گذشته به واحدهای تولیدی در این راستا کمک کنند این مسوول در ادامه به راه‌اندازی زنجیره فولاد در دیار گروس اشاره و عنوان کرد: با راه‌اندازی و ایجاد زنجیره فولاد در بیجار و تکمیل این چرخه، استان کردستان وارد باشگاه فولادی کشور شده و تحول عظیمی در زمینه اشتغال و توسعه اقتصادی و ارزش‌افزوده ایجاد خواهد شد رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت کردستان هم در این جلسه به بحث زنجیره فولاد در شهرستان بیجار اشاره و بیان کرد: فاز اول این مهم با کنستانتره گندله یک میلیون تن توسط معدن صبانور و 300 هزار تن توسط کیمیا معدن آغاز می‌شود رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان بیان کرد: جواز توسعه کیمیا معادن «500 هزار تن» داده شده است. وی گفت: گندله یک میلیون تنی صبانور فنس‌کشی در این هفته آغاز و حداقل تا 20 روز آینده عملیات اجرایی آن به جد آغاز خواهد شد. دره ‌وزمی بیان کرد: جواز واحد دوم گندله به ظرفیت 600 هزار تن توسط کیمیا معادن در حال صدور است و محل اجرایی آن نیز مشخص خواهد شد. وی گفت: ناحیه صنعتی حسن آباد یاسوکند چندین سال است هیچ متقاضی برای سرمایه‌گذاری نداشته و دارای ظرفیت بالقوه‌ایی است که در حال از بین رفتن است و ما برآنیم که این مکان را به یک ناحیه صنایع معدنی تبدیل کنیم و گندله کیمیا معادن به ظرفیت 600 هزار تن در آنجا انجام و استقرار یابد. وی به عملیات اجرایی آهن اسفنجی بیجار به ظرفیت 80 هزار تن اشاره و بیان کرد: عملیات اجرایی آهن اسفنجی در محل زاغه فولاد به زودی در بیجار آغاز به کار خواهد کرد. وی بیان کرد: برای آغاز به کار آهن اسفنجی کلنگ‌زنی نخواهیم کرد چرا که گندله صبانور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و با حضور استاندار کلنگ‌زنی شد و اعلام کردیم این مهم به منزله کلنگ‌زنی آهن اسفنجی است.

مشاهده مطلب
  دیدار مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) و مدیر شیلات استان کردستان با فرماندار بیجار

دیدار مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) و مدیر شیلات استان کردستان با فرماندار بیجار

محمد رسول شیخی زاده مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) و رحمان میرزایی مدیر شیلات و آبزیان استان کردستان در نشستی جداگانه با ورمقانی فرماندار شهرستان بیجار دیدار کردند.(گزارش تصویری)

مشاهده مطلب

مطالب پربازدید