اخبار

امسال بیش از 1.1 میلیون تن گندم در کردستان تولید شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان امسال یک میلیون و 170 هزار تن گندم در استان کردستان تولید شد که 263 هزار تن آن در بیجار تولید شده است. خالد جعفری در جشن شکرگزاری برداشت گندم و تجلیل از نمونه‌های برتر بخش کشاورزی شهرستان بیجار که در سینما آزادی شهر بیجار برگزار شد، اظهار داشت: چنین برنامه و مراسمی برای اولین بار به عنوان یک الگو در استان کردستان در شهرستان بیجار «قطب گندم استان کردستان» برگزار شده است. وی افزود: استان کردستان در سال زراعی گذشته از یک میلیون و 170 هزار تن گندم تولیدی، یک میلیون و 27 هزار تن را خریداری کرده و 22 هزار تن نیز برای بذر در شرکت‌های فراوری خریداری شده است. جعفری بیان کرد: در شهرستان بیجار نیز 263 هزار تن گندم تولید شده که از این میزان 241 هزار تن خریداری شده است. وی سال زراعی گذشته را بهترین سال در پرداخت وجه گندم خریداری نام برد و گفت:از ابتدای تیرماه که اولین گندم خریداری شد تا بیستم که وارد سامانه بانک شد طی 48 ساعت، پنجاه درصد وجه گندم پرداخت شد که معمولا در گذشته دو ماه بعد از خریداری گندم پرداخت می‌شد. این مقام مسوول به قیمت تضمینی گندم اشاره و عنوان کرد: درخواست جهاد کشاورزی در سال گذشته برای خرید هر کیلوگرم گندم بیش از یک هزار و 320 تومان بوده است اما آنچه تعیین شد یک هزار و 320 تومان بر مبنای گندم با افت 2/2 بود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان ادامه داد: در استان کردستان میانگین پرداختی برای کیلوگرم گندم هزار و 331 تومان به دلیل بهبود کیفیت گندم بوده که باعث شد گندم را بیش از قیمت پایه خریداری کنیم. جعفری بیان کرد: پیشنهاد قیمت تضمینی جهاد کشاورزی 30 درصد افزایش قیمت به نسبت قیمت سال زراعی گذشته است یعنی برآورد ما یک هزار و 700 تا یک هزارو 800 تومان است و این تصمیم نهایی جهاد کشاورزی است که اعلام شده و امید است این قیمت‌ها نهایی شود. جعفری در ادامه به موضوع آب شهرستان بیجار گریزی زد و گفت: سد گلبلاغ که از آب آن برای مصارف کشاورزی استفاده می‌شود و سد تالوار گرچه آبگیری آن انجام شده اما بحث اعتبارات برای پایاب آن به پایان نرسیده است. توزیع 14 میلیون و 250 هزار لیتر سوخت در کردستان وی با بیان اینکه بیجار در حوضه سفیدرود است و محدودیت‌هایی در رابطه با تخصیص آب به این شهرستان وجود دارد، گفت: تمام آب سد تالوار به بیجار داده خواهد شد و درصدی نیز به زنجان داده می‌شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در ادمه گفت: در آخرین جلسه با وزیر نیرو عنوان شد که مدیریت سد تالوار نیز در اختیار استان کردستان قرار گیرد. جعفری به سد سیازاغ هم اشاره و بیان کرد: این سد نیز سهم بیجار است و طی پیگیری‌های انجام شده تخصیص آن نیز در حال بازنگری است. وی بیان کرد: شهرستان بیجار 330 هزار هکتار اراضی کشاورزی 7 هزار هکتار اراضی آب دارد که این نسبت در هیچ جای کشور وجود ندارد.
امسال بیش از 1.1 میلیون تن گندم در کردستان تولید شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان امسال یک میلیون و 170 هزار تن گندم در استان کردستان تولید شد که 263 هزار تن آن در بیجار تولید شده است.

 خالد جعفری در جشن شکرگزاری برداشت گندم و تجلیل از نمونه‌های برتر بخش کشاورزی شهرستان بیجار که در سینما آزادی شهر بیجار برگزار شد، اظهار داشت: چنین برنامه و مراسمی برای اولین بار به عنوان یک الگو در استان کردستان در شهرستان بیجار «قطب گندم استان کردستان» برگزار شده است.

وی افزود: استان کردستان در سال زراعی گذشته از یک میلیون و 170 هزار تن گندم تولیدی، یک میلیون و 27 هزار تن را خریداری کرده و 22 هزار تن نیز برای بذر در شرکت‌های فراوری خریداری شده است.

جعفری بیان کرد: در شهرستان بیجار نیز 263 هزار تن گندم تولید شده که از این میزان 241 هزار تن خریداری شده است.

وی سال زراعی گذشته را بهترین سال در پرداخت وجه گندم خریداری نام برد و گفت:از ابتدای تیرماه که اولین گندم خریداری شد تا بیستم که وارد سامانه بانک شد طی 48 ساعت، پنجاه درصد وجه گندم پرداخت شد که معمولا در گذشته دو ماه بعد از خریداری گندم پرداخت می‌شد.

 

این مقام مسوول به قیمت تضمینی گندم اشاره و عنوان کرد: درخواست جهاد کشاورزی در سال گذشته برای خرید هر کیلوگرم گندم بیش از یک هزار و 320 تومان بوده است اما آنچه تعیین شد یک هزار و 320 تومان بر مبنای گندم با افت 2/2 بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان ادامه داد: در استان کردستان میانگین پرداختی برای کیلوگرم گندم هزار و 331 تومان به دلیل بهبود کیفیت گندم بوده که باعث شد گندم را بیش از قیمت پایه خریداری کنیم.

جعفری بیان کرد: پیشنهاد قیمت تضمینی جهاد کشاورزی 30 درصد افزایش قیمت به نسبت قیمت سال زراعی گذشته است یعنی برآورد ما یک هزار و 700 تا یک هزارو 800 تومان است و این تصمیم نهایی جهاد کشاورزی است که اعلام شده و امید است این قیمت‌ها نهایی شود.

جعفری در ادامه به موضوع آب شهرستان بیجار گریزی زد و گفت: سد گلبلاغ که از آب آن برای مصارف کشاورزی استفاده می‌شود و سد تالوار گرچه آبگیری آن انجام شده اما بحث اعتبارات برای پایاب آن به پایان نرسیده است.

توزیع 14 میلیون و 250 هزار لیتر سوخت در کردستان

وی با بیان اینکه بیجار در حوضه سفیدرود است و محدودیت‌هایی در رابطه با تخصیص آب به این شهرستان وجود دارد، گفت: تمام آب سد تالوار به بیجار داده خواهد شد و درصدی نیز به زنجان داده می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در ادمه گفت: در آخرین جلسه با وزیر نیرو عنوان شد که مدیریت سد تالوار نیز در اختیار استان کردستان قرار گیرد.

جعفری به سد سیازاغ هم اشاره و بیان کرد: این سد نیز سهم بیجار است و طی پیگیری‌های انجام شده تخصیص آن نیز در حال بازنگری است.

وی بیان کرد: شهرستان بیجار 330 هزار هکتار اراضی کشاورزی 7 هزار هکتار اراضی آب دارد که این نسبت در هیچ جای کشور وجود ندارد.

 

بازدید [ 555 ]
برچسب ها