بیجار در کلام رهبری

عنوان:  بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم بیجار
تاریخ:  28/2/1388

بسم اللَّه الرّحمن الّرحیم
والحمد للَّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیّدنا و نبیّنا أبى القاسم المصطفى محمد و    على اله الأطیبین الأطهرین و صحبه المنتجبین سیّما بقیّة اللَّه فى الأرضین

 بسیار خوشوقتم كه در جمع پر محبت و پر شور مردم دلاور شهرستان بیجار و گروس با آن سوابق تاریخى، با آن افتخارات بزرگ، امروز حضور پیدا كردم. مردم بیجار علاوه بر افتخارات تاریخى شان، در دوران معاصر در حوادث گوناگون انقلاب، در جنگ تحمیلى و دفاع مقدس از مرزهاى كشور جوهر درخشان خود را نشان دادند. مرد و زنشان، پیر و جوانشان، حتّى نوجوانانشان در این میدان آن چنان شهامتى از خود نشان دادند كه یقیناً از یاد نخواهد رفت. همین الان در گلزار شهیدان، بر سر مزار مقدس چندین شهید دانش آموز كه از یك مدرسه با یكدیگر به میدان جهاد رفتند و شربت شهادت نوشیدند، بودیم و مزار این عزیزان را زیارت كردیم. اینها نشانه هاى بزرگى است؛ درباره ى یك مردم، درباره ى یك قوم، درباره ى یك شهر. تاریخ روى اینها قضاوت میكند. آن دوران گذشت كه سعىِ مركزنشینان و قدرتمندان بر این بود كه شهرهاى دوردست و اقوام گوناگون كشور را ندیده بگیرند. امروز در نظام جمهورى اسلامى ایران هر فرد ایرانى در هر نقطه ى این كشور عظیم و پهناور به عنوان یك فرد داراى ارزش مستقلى است. مجموعه ى این ارزشها، مجموعه ى این شخصیتهاى مستقل، مجموعه ى این اراده ها و محبتها، ملت بزرگ ایران را تشكیل میدهد؛ ملتى كه در دوران معاصر توانسته است على رغم خواست قدرتهاى مستكبر جهانى، حضور خود، اراده ى خود، تأثیر خود را بر مخالفان و بر معاندان تحمیل كند. ایستادگى ملت ایران كه امروز یك ایستادگى مثال زدنى است و سرمشق بسیارى از ملتهاست، ناشى از ایستادگى یكایك آحاد كشور، ناشى از جوهر تابناك شخصیت در همه ى اقوام كشور و در همه ى شهرها و گوشه و كنارهاى این كشور بزرگ است.
 آنچه در مورد شهر بیجار جلب توجه میكند، این است كه این مردم با محبت اهل بیت - چه شیعه و چه سنى، بخصوص شیعیان كه پیرو مكتب اهل بیت هستند - توانسته اند از آزمایشهاى بزرگى سربلند بیرون بیایند. این مردم عزیز در مرزدارى كشور اسلامى امتحان خود را بخوبى دادند؛ نمره ى قبولى گرفتند. مردم كردستان در همه ى اقطار این استان، از جمله در شهر بیجار كه مركز تشیع است، شیعه و سنى با یكدیگر و در كنار یكدیگر زندگى میكنند و یك نمونه اى از همبستگى اسلامى و وحدت اسلامى را نشان میدهند. اینها در خور تقدیر است. ما در مطالعات خود، در بررسى هاى خود، نه فقط در این برهه، بلكه از گذشته، توجه كردیم كه در دوران طاغوت به این منطقه با نگاه منفى نگاه شده است. مردم این منطقه را بیگانه دانستند، مورد بى اعتنائى قرار دادند؛ از اول انقلاب به همین جهت به دستور امام بزرگوار (رضوان اللَّه تعالى علیه) اولین گروه عمران، به عنوان دفتر عمران كردستان، به این منطقه آمدند تا مشغول خدمت رسانى شوند، تا مشكلات متراكم شده ى از دوران قبل را بر طرف كنند. البته ناامنى هائى كه دشمنان انقلاب در برهه اى از زمان به وجود آوردند، فرصتها را گرفت، عقب افتادگى هائى در این خدمت رسانى ها به وجود آورد، اما جوانان دلیر میهن اسلامى - چه جوانان جهاد سازندگى، چه دلاوران سپاه پاسداران انقلاب اسلامى، چه مردان نیرومند ارتش و نیروى انتظامى - به پشتیبانى شما مردم توانستند در این استان و در این منطقه كارهائى را انجام دهند. البته در عین حال عقب افتادگى ها كم نیست. امام جمعه ى محترم، به بعضى از درخواستها اشاره كردند. خوشبختانه دولت خدمتگزار در جلسات خود - از جمله در جلسه اى كه دو روز قبل در سنندج تشكیل دادند - به مسائل رسیدگى كردند و در خصوص منطقه ى بیجار، تصمیم هاى خوبى گرفتند؛ به ما هم گزارش كردند؛ ما هم تأكید كردیم آنها را دنبال گیرى و پیگیرى كنند و ان شاءاللَّه پیگیرى خواهند كرد. به همت شما مردم، با كمك شما مردم ان شاءاللَّه دولت خدمتگزار بتواند كارهاى بزرگى را كه براى این مردم، براى این منطقه، براى شما عزیزان در نظر دارد، انجام دهد.

 من یك نكته را كه درباره ى مسائل كلى كشور و انقلاب است، اما بخصوصِ ناظر به مسائل بیجار هم هست، عرض میكنم. و آن این است كه ملت ایران این حركت عظیمى را كه موجب حیرت بینندگان جهانى شد، به كمك سه عنصر اساسى انجام داد: یكى اتحاد؛ یكى، حضور و یكى آگاهى. ملت ایران با اتحاد خود، با حضور خود، با آگاهى خود این گام بلند را برداشت و تمدنى جدید، حركتى جدید، جریانى نو در اندیشه ى سیاسى دنیا به وجود آورد. ملتهاى مسلمان احساس هویت كردند، شخصیت پیدا كردند. احساس كردند میتوانند عقب افتادگى هایشان را كه بر امت اسلامى تحمیل شده بود، جبران كنند. لذا شما مى بینید حركت ملت ایران بر روى ملتهاى مسلمان - از شمال آفریقا تا شرق آسیا - اثر گذاشت، ملتها را بیدار كرد. در قضیه ى فلسطین، در قضیه ى لبنان، در مسائل عراق و افغانستان جا به جا و قدم به قدم، تأثیر نفَس شما ملت ایران محسوس است. این كار بزرگ به بركت این سه عنصر بود:

 اتحاد ملى. دلها به هم نزدیك شد، حنجره ها یك فریاد را به گوش همه رساندند، مردم سراسر كشور از اقوام مختلف، با مذاهب مختلف، دنبال جمهورى اسلامى و برافراشته شدن پرچم اسلام با یكدیگر هم دست و هم پیمان و هم سخن شدند. این یكپارچگى در آغاز انقلاب توانست آن چنان فشارى بر دشمن وارد بیاورد كه كمر رژیم طاغوت را بشكند. بعد از آن هم تا امروز در آزمونهاى گوناگون، همین وحدت ملت ایران بوده است كه سخن آخر را به گوش دشمنان رسانده است و دشمن را از اینكه بتواند در صفوف ملت ایران رخنه كند، مأیوس كرده است. این وحدت را باید حفظ كرد.

 اینكه من در سنندج گفتم، این جا هم تكرار میكنم، برادران مسلمان وحدت اسلامى را بر افتراق مذاهب شیعه و سنى ترجیح دهند و نگذارند اختلاف مذهبى به اختلاف مشى و روش و جهتگیرى منتهى شود، به خاطر این است. وحدت اقوام ایرانى، وحدت مذاهب اسلامى، وحدت جریانهاى گوناگون سیاسى، تضمین كننده ى ابهت كشور است. این جا هم من به همه توصیه میكنم. آن جائى كه اكثریت با برادران اهل سنت است، این توصیه ى ما بود. این جا هم كه اكثریت با برادران شیعه است، باز این، توصیه ى ماست: با یكدیگر برادر باشید، با یكدیگر هم راه و هم دست باشید، به یكدیگر كمك كنید. این نكته ى اول.

 نكته ى دوم، حضور. حضور مردم در صحنه ها توانست دشمن را مأیوس كند. اگر مردم در این سى سال در انتخاباتها شركت نمیكردند، در راهپیمائى هاى بیست و دو بهمن و روز قدس شركت نمیكردند، در مراسم گوناگون، حضور خودشان و این حجم عظیم ملت ایران را به رخ دشمن نمیكشیدند، مسلماً هیبت ملت ایران، آنچنان كه امروز هست، نمیبود. این حضور را حفظ كنید.
 اینكه ما در همه ى انتخاباتها تأكید میكنیم كه مردم در صحنه ها حاضر باشند و در صحنه هاى گوناگون حضور داشته باشند، به خاطر این است. این حضور فقط در عرصه ى سیاست نیست، فقط در انتخابات نیست؛ در عرصه هاى سازندگى، در عرصه ى اقتصادى، مردم حضور داشته باشند. همانطور كه گفتم، این سخن مربوط به همه ى ملت ایران است، اما در خصوص بیجار هم این مسأله معنا پیدا میكند و مصداق دارد. مردم بیجار شهر خودشان، بیابانهاى سرسبز و خرم خودشان، منطقه ى بسیار پر بركت خودشان را قدر بدانند. اینى كه شنیده میشود مردم بعضاً از این شهرستان به نقاط دوردست مهاجرت میكنند، این برخلاف حضور است؛ حضور اقتصادى. باشید، بمانید، اینجا را آباد كنید. گذشت آن دورانى كه دولتها نمیخواستند نگاه به مناطق دوردست بكنند. خوشبختانه دولت خدمتگزار نگاه به اقصى نقاط كشور میكند و مسائل اقصى نقاط كشور را مورد توجه قرار میدهد. من مى بینم، مشاهده میكنم، از نزدیك ناظر هستم، مى بینم نسبت به مسائل شهرستانها و استانها چطور دقت دارند. نسبت به همین بیجار، آن روز من دیدم مسئولانِ دولتى، مشكلات این منطقه و این شهرستان را بدرستى متوجهند؛ مسئله ى كمبود آب، مسئله ى سرازیر شدن سدها به سمت استانهاى دیگر و محروم ماندن اینجا از آب را توجه دارند و اینها چیزهائى است كه مسئولین استان به اینها توجه دارند، در فكر علاج جوئى نسبت به این مسائل هستند؛ دنبال اینند كه این مسائل را حل كنند. این خیلى مغتنم است كه مسئولین كشور به فكر مناطق گوناگون كشور - ولو آن جاهائى كه از مركز دور است، ولو آن جاهائى كه براى بسیارى از مردم كشور ناشناخته است - باشند. این خیلى مغتنم است، خیلى خوب است. مردم خود منطقه باید همكارى كنند. همكارى كنید، حضور داشته باشید. این حضور، یكى از مهمترین مسائلى است كه براى ادامه ى حركت عظیم ملت ایران در سطح كشور و در اینجا و در سطح استان، مطرح است. شهر خودتان، دیار خودتان، آب و خاك پر بركت و زیبا و پر طراوت و سر سبز خودتان را قدر بدانید، مغتنم بشمارید، از آنها بهره ببرید. مسئولین هم كمك كنند، دست به دست هم بدهید. این هم مسئله ى حضور است.

 مسئله ى آگاهى، یعنى آن سومین عنصر، نقش بسیار مهمى دارد. مثل نقش اتحاد و وحدت و مثل نقش حضور در صحنه. ملت ایران نشان دادند ملت آگاهى هستند. اگر آگاهى ملت ایران نبود، آن دولتهاى متزلزل و بى اعتقاد به انقلاب در سالهاى اول انقلاب، یقیناً سرنوشت بدى را براى این كشور رقم میزدند. آنهائى كه خودشان صریحاً میگفتند به انقلاب عقیده ندارند، آنهائى كه میگفتند از آمریكا میترسند - صریحاً این را میگفتند - آنهائى كه نشان میدادند كه متمایل به نرمش و تذلل و تواضع در مقابل قدرتهاى بزرگند، اگر بنا بود در رأس كار بمانند، امروز ملت ما مسیر و وضع دیگرى داشت و از این عزت، از این پیشرفت، از این ابهت جهانى براى ملت ایران خبرى نبود. امام بزرگوار ما محكم ایستاد و مردم به خاطر آگاهى، به بركت آگاهى شان پشت سر امام ایستادند. این آگاهى به مردم كمك كرد.

 من میخواهم عرض كنم عزیزان من! این آگاهى همیشه لازم است. امروز هم لازم است، فردا هم لازم است. نسل جوان ما خوشبختانه امروز یك نسل غالب در سرتاسر كشور است. جوانها بهوش باشند، بیدار باشند. معیارها مشخص است. در انتخابات، این آگاهى باید اثر كند؛ در بیان خواسته هاى ملت این آگاهى باید تأثیر بگذارد؛ در حضور گوناگون، در مسائل مختلف، این آگاهى بایستى اثر بگذارد. ملت ایران در انتخابهاى خود - معیارهاى انتخابات را من آن روز عرض كردم، این هم مكمل آنهاست - توجه كند؛ كسانى با رأى ملت سر كار نیایند كه در مقابل دشمنان بخواهند دست تسلیم بالا ببرند و آبروى ملت ایران را ببرند. كسانى سر كار نیایند كه بخواهند با تملق گوئى به غرب، به دولتهاى غربى، به دولتهاى زورگو و مستكبر، به خیال خودشان بخواهند براى خودشان موقعیتى در سطح بین المللى دست و پا كنند. اینها براى ملت ایران ارزشى ندارد. كسانى سر كار نیایند كه دشمنان ملت ایران طمع بورزند كه به وسیله ى آنها بتوانند صفوف ملت را از هم جدا كنند، مردم را از دینشان، از اصولشان، از ارزشهاى انقلابى شان دور كنند. ملت باید آگاه باشد. اگر كسانى بر سر كار بیایند كه در مراكز گوناگون سیاسى یا اقتصادى به جاى اینكه به فكر ادامه ى راه امام و ارزشها و اصول ترسیم شده ى به وسیله ى امام باشند، به فكر به دست آوردن دل فلان قدرت غربى و فلان مستكبر بین المللى باشند، براى ملت ایران مصیبت خواهد بود. این آگاهى براى ملت لازم است.

 بنابراین امروز هم، مثل این سى سال گذشته، ملت ایران احتیاج به این سه عنصر دارد: عنصر اتحاد، عنصر حضور در عرصه هاى مختلف و عنصر آگاهى. اگر ملت این سه چیز را كه همه از بركات ایمان باللَّه و از بركات تعالیم قرآن است، داشته باشد، من به شما عرض بكنم، هم دنیا خواهد داشت، هم آخرت. ملت به بركت ایمان خود، به بركت اعتقاد خود، به بركت تمسك خود به ذیل عنایت نبى مكرم و اهل بیت عصمت و تعالیم قرآن و اهل بیت خواهد توانست هم دنیاى خود را از آنچه كه هست، بمراتب بهتر كند و هم رضاى الهى را كسب كند. این، خط كلى ماست.
 من در این سفر كردستان، خدا را شاكر هستم كه با اینكه اطلاعات زیادى از این منطقه از پیش، به طور شنیدارى و خواندنى داشتم، اما مطالب زیادتر و حقائق بیشترى از این مردم عزیز، از شما مردم خونگرم و با محبت و وفادار و شجاع و نجیب، پیدا كردم و حقائق بیشترى به دست آوردم. امیدوارم ان شاءاللَّه مسئولین كشور قدر شما مردم خوب و نجیب و مؤمن و وفادار را بدانند. شما هم قدر این مسئولین خدمتگزار را بدانید. با این اتحاد و همدستى ملت و مسئولان است كه ایران عزیز ما خواهد توانست به آن اهدافى كه اسلام انقلابى و اسلام ناب ترسیم كرده است، خود را برساند.

 پروردگارا ! تو را به محمد و آل محمد سوگند میدهیم رحمت خود، بركات خود، فضل خود، توفیق خود را بر این مردم فرو ببار. پروردگارا ! روح مطهر این مرجع بزرگوار،(1) این فقیه عارف را، كه حقیقتاً رحلت او ما را داغدار كرد، با اولیائش محشور كن. پروردگارا ! به محمد و آل محمد ما را هم توفیق خودسازى و وارستگى و معرفت كامل عنایت بفرما.

والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته

بازدید [ 3601 ]