اخبار

فرماندار بیجار: حدود 50درصد مردم این شهرستان از طریق کشاورزی امرار معاش میکنند

بیژن زندیه فرماندار شهرستان بیجار در چهارمین جشنواره ی انگور حسن آباد یاسوکند گفت: بعد از گندم دومین محصول تولیدی کشاورزان الین منطقه انگور است.
فرماندار بیجار: حدود 50درصد مردم این شهرستان از طریق کشاورزی امرار معاش میکنند

انگور حسن آباد یکی از بهترین نوع انگور در منطقه غرب کشور و مرغوب ترین در نوع خود در دیار گروس است که انگور یاقوتی قرمز به عنوان شاخص ترین و بهترین نوع انگور حسن آباد که فقط در این منطقه تولید می شود، در جشنواره چهارم انمگور گروس خوش درخشید.
فرماندار بیجار در مراسم اختتامیه در خصوص برگزاری این جشنواره گفت: این چهارمین دوره جشنواره انگور با محوریت انگور منطقه حسن آباد است که در این شهرستان برگزار می شود.
بیژن زندیه هدف مهم و محوری برگزاری جشنواره انگور را معرفی و آشنایی بیشتر مردم شهرها و استان های همجوار اعلام کرد و افزود: این محصول اگر حمایت شود می تواند به عنوان یک برند موفق در میان محصولات کشاورزی بیجار، معرفی شود.
وی از امکان تولید و فرآوری محصولات متنوع و تبدیلی در صنایع کوچک و پایین دستی حوزه کشاورزی بویژه محصول انگور از جمله تولید ساندیس ،شیره انگور، خام خوری از درخت، تولید نوشیدنی ها به خصوص نوع مشهورتر آن و حلوا خبر داد.
فرماندار بیجار اظهار کرد: در کنار ظرفیت های فوق، نیاز به راه اندازی کارخانه بسته بندی برای حضوری زیبا، شکیل و مشتری پسند در بازارهای کشور و همچنین صادرات به کشورهای همجوار منظقه می تواند موفقیت های زیادی را در زمینه اشتغال و درآمد زایی با کمترین سرمایه گذاری در حوزه تولید محصول انگور به ارمغان بیاورد.
زندیه از تحقق وعده های دولت تدبیر و امید در خصوص تامین نیاز مالی بیش از 10 میلیار ریال از اعتبارات ماده 180 تملک دارایی های سرمایه ایی خبر داد و گفت: با همکاری صندوق کارآفرینی تدبیر و امید بیش از 120 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت نیز به کشاورزان و باغداران شهرستان پرداخت می شود.
وی یکی از مشکلات تولید محصول انگور شهرستان بیجار را نبود حامیان مالی و بازار فروش مناسب دانست که در صورت حمایت دولت در بحث مالی و ورود بخش خصوصی در زمینه صنایع تبدیلی و بسته بندی، بیجار به قطب تولید انگور کشور تبدیل خواهد شد.
به گفته وی، دومین و اساسی ترین مشکل کشاورزان و باغداران انگور شهر حسن آباد، کمبود آب و تامین آب مورد نیاز تاکستان ها اعلام کرد.
فرماندار بیجار با اشاره به سخنان یکی از باغداران منطقه که مدت چهار ماه متوالی است آب رودخانه برای آبیاری باغات منطقه مورد استفاده قرار نی گیرد، اضافه کرد: در فصل تابستان و با توجه به نیاز شدید باغات انگور به آب، آب برای آبیاری کم است.
زندیه به ضرورت احداث سدهای خاکی در مسیر رودخانه های فصلی شهرستان تاکید کرد و یادآور شد: یکی از خواسته های مردم احداث سد است تا از آب ذخیره شده پشت دریاچه آن در زمان مناسب برای آبیاری باغات انگور، استفاده کنند.
وی به حضور کمرنگ مشهور ترین نوع انگور تولیدی این منطقه در جشنواره امسال اشاره کرد و افزود: بارش کم و نرسیدن مقدار کافی آب به تاکستان ها موجب شد تولید انگور یاقوتی قرمز حسن آباد کم شود و این کاهش تولید در جشنواره امسال انگور بیجار ملموس است.

 بازدید [ 181 ]
برچسب ها